Von z bludného kruhu - opakovaný zápal dýchacích ciest

26.08.2018

Nepriateľ č. 1, Epstein Barrovej vírus.

Pri práci na detoxikácii celých rodín, sa často stretávame s chronickými problémami v oblasti horných dýchacích ciest, najmä krčných a nosných mandlí, vedľajších ušných dutín ale aj oslabením hrtanu a priedušiek. Hlavnou príčinou týchto problémov je infekcia EBV a jej vplyv na lymfatické uzliny. Po prekonaní infekcie dochádza často k opakovaným alebo trvalým zápalom krčných mandlí, nosohltanu a k zväčšeniu nosných mandlí. Imunita je najviac oslabená prvých 6 mesiacov po odoznení akútnej fázy ochorenia. 

Vírus sa na nás dokonale adaptoval a naopak, človek sa dokonale prispôsobil jeho prítomnosti. Preto EBV zdravému človeku nemusí nijako citeľne škodiť, ale vírus sa šíri nekontrolovateľne ďalej. Ľahko sa nakazíme v rodine ale aj v kolektíve. Jedná sa o kozmopolitný vírus, ktorý sa nachádza na celom svete. Až 95% ľudí sa s týmto vírusom počas života nakazí. Dochádza k tomu vďaka špecifickým vlastnostiam EBV, vyvolávať skryté nákazy. Túto vlastnosť má celá rodina herpetických vírusov. (Herpes sa z latinčiny do češtiny prekladá ako "plíživý", do slovenčiny ako "opar", ale herpes nie je ani zďaleka len opar, viac ho vystihuje slovo "plíživý". Herpetický vírus má 98% ľudí, ale aj mačiek, psov atď, nemusí sa prejavovať viditeľne ale v latentnej forme pomaličky zaťažuje imunitný systém všetkých nakazených). 

Herpetický EBV vírus
Herpetický EBV vírus

Okrem už spomínaných vírusov do tejto kategórie patria aj Varicela zoster vírus - pôvodca pásového oparu a ovčích kiahní, Cytomegalovírus, ľudský Herpes vírus 6 - pôvodca detskej šiestej choroby alebo aj ruže a viacero iných. 

Za čo môže EBV?

Akútny stav pri napadnutí vírusom EBV - infekčná mononukleóza - má príznaky podobné angíne - zväčšené lymfatické uzliny, človek má horúčku, pociťuje malátnosť, únavu, bolesti svalov a kĺbov, môže sa pridružiť nevolnosť, zväčšená slezina a pečeň. V krvi sú zvýšené leukocyty a zhoršené hodnoty pečeňových testov. Pri nasadení antibiotík príznaky neustupujú a môžu sa pripojiť alergické reakcie. Akútna fáza trvá 7-10dní a po jej odoznení ustupujú aj príznaky samovoľne. Príčinou ochorenia je príliš búrlivá reakcia organizmu na prvotný kontakt s EBV. Tvorí IgM a IgA protilátky proti EBV vo vysokej hladine a často pretrvávajú v tele aj niekoľko mesiacov po odoznení príznakov choroby. Pri opätovnej reinfekcii sa často protilátky tvoria len minimálne alebo vôbec. EBV tiež môže zhoršovať veľké spektrum autoimunitných chorôb vrátane alergií a exzémov, ale tiež je vždy prítomný pri poruchách krvotvorby a poruchách tvorby protilátok. V tomto prípade je ako príčina ťažšie odhaliteľný pre klasickú medicínu. 

Krčné mandle sú dôležitým zakončením lymfatických ciest a spolu so sliznicou nosa a nosnými mandľami sú veľmi dôležitou súčasťou obrany proti vírusom a baktériám. Prienikom infekcie cez tieto vstupné brány sa okamžite aktivuje poplach v lymfatických uzlinách a biele krvinky idú do boja hneď v mieste infekcie. Čo sa ale stane potom ak vírus obsadí lymfatické uzliny? Priamo infikuje niektoré zložky imunitného systému a mení ich vlastnosti. Ak sa mu podarí poškodiť biele krvinky, tak to vedie k poruche celého systému a istý čas trvá jeho náprava do rovnováhy. Preto je infekčná mononukleóza sprevádzaná dlhším časovým obdobým vymedzeným na rekonvalescenciu, počas ktorého je typická zvýšená únava, náchylnosť k iným infekciám a možným alergickým reakciám. 

Pomocou plazmového generátora RPZ 14 sa dá tento vírus odstrániť z tela bezbolestne a rýchlo pričom sa zároveň naštartuje vlastný imunitný systém.