Epstein - Barrovej vírus (Chronický únavový syndróm, Fibromyalgia a iné)

13.03.2019

Z približne 320mil. obyvateľov USA má takmer 225mil. nejakú formu EBV. U nás to pravdepodobne nebude inak...

Vírus Epsteina a Barrovej bol objavený týmito lekármi v roku 1964 ale v skutočnosti je medzi ľuďmi aktívny od začiatku 20. storočia. Tento herpetický vírus je zodpovedný za záhadné choroby viacerých kategórií ako je únava a bolesti, na ktoré lekári nevedia reagovať, pri iných zase nasadia nesprávnu liečbu na základe symptómov EBV. Mnohí ľudia majú EBV, ale diagnostikovali im niečo iné. 

O tomto víruse sa vie len veľmi málo, medicína pozná 1 typ tohto vírusu, popritom na svete existuje okolo 60 kmeňov EBV. Patrí medzi najzáhadnejšie z najzáhadnejších ochorení. EBV je zdrojom ochorení, medzi ktoré patrí fibromyalgia, chronický únavový syndróm, lymská borelióza, skleróza multiplex, reumatoidná artritída, hypotyreóza a Hashimotova tyreoitída, diabetes mellitus 2.typu, kandidóza, migréna, premenštruačný syndróm a menopauza,  tiež sa spolupodieľa pri ADHD, autizme, depresiách a iných záhadných chorobách. 

Prvé typy vírusu pôsobia relatívne pomaly a nemusia sa prejaviť v podobe nijakých symptómov. Mnohí ľudia majú v sebe neagresívne kmene a ani o nich nemusia vedieť. Lenže, čím dlhšie vírus koluje medzi ľuďmi, tak každá jeho generácia je agresívnejšia a zmutovanejšia. Lekári len málokedy určia, že pravou príčinou problémov pacienta je práve niektorá z foriem EBV a aj keď ho diagnostikujú, nevedia, čo si počať. Medzi formy prenosu vírusu sa radí prenos cez placentu z matky na plod, tiež sa ním dá nakaziť v reštaurácii v prípade ak je infikovaný kuchár a pri porezaní sa kontaminuje jedlo jeho krvou a medzi hlavné vektory prenosu sa radí kontakt s telesnými tekutinami nakazeného vo forme slín alebo pri pohlavnom styku. Preto sa niekedy infekčná mononukleóza nazýva chorobou z bozkávania. 

EBV v ľudskom tele prechádza štyrmi štádiami. V závislosti od typu kmeňa vírusu záleží jeho forma prejavu. Škála začína na bezpríznakovej forme a môže v krátkom čase vyústiť do príznakov autoimunitného ochorenia alebo ochorenia, ktoré príznakmi pripomína ochorenie známe. (napr. Lymská borelióza).

1. štádium EBV

Po nakazení sa vírus pláva krvným riečišťom, pomaly sa replikuje, naberá na sile a čaká na vhodnú šancu. Tá spravidla príde v prípade ak je človek dlhodobo fyzicky vyčerpaný a neregeneruje dostatočne, spúšťač môže byť tiež stres alebo strata blízkej osoby v prípade úmrtia alebo aj rozchodu, rozvodu. Tiež môže vírus prepuknúť v prípade dlhodobej nízkej hladiny zinku alebo vitamínu B12 a v neposlednom rade pri výkyvoch hormonálnej hladiny - zvýšenie stresových hormónov, menopauza, puberta a tiež môže byť za popôrodnými depresiami, únavou a bolesťami. V tomto prípade EBV nezneužíva oslabenie organizmu ale hormóny, ktoré sú zdrojom jeho potravy alebo aj spúšťač samotného ochorenia. EBV dokáže na svoju šancu čakať aj 10ročia či v niektorých prípadoch aj celý život v závislosti od viacerých faktorov. V tomto štádiu je vírus veľmi zraniteľný, ale nedá sa odhaliť pomocou medicínskeho vyšetrenia, nijako sa nemusí prejavovať, takže nakazený nemusí vedieť, že ho má. 


2. štádium EBV - mononukleóza

V tejto fáze ochorenia je vírus najnákazlivejší, preto sa treba vyhýbať kontaktu s krvou a inými telesnými tekutinami postihnutého. Počas tohto štádia sa imunitný systém púšťa do boja s vírusom, vyšle "značkovacie" bunky, ktoré označia vírusové bunky, vďaka čomu bude organizmus vedieť, že sa jedná o votrelca. Potom vyšle bunky "bojové", ktoré označené vírusové bunky ničia. Vážnosť tohto boja sa človek od človeka líši a tiež aj záleží ktorým typom EBV je človek nakazený. Choroba sa môže prejaviť vo forme bolesti v krku, únavy, horúčky, bolesti hlavy, vyrážok, ktoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov (krvné testy potvrdia nákazu EBV) ale zároveň u iného človeka môže vyvolať príznaky len mierne a postihnutý si ani nemusí uvedomiť, že mu niečo je, takže pravdepodobne ani nenavštívi lekára, aby mu urobil krvné testy.  V tomto štádiu si EBV hľadá dlhodobé sídlo v organizme, vie sa usadiť v jednom alebo dvoch dôležitých orgánoch - zvyčajne pečeň a/alebo slezina. Je to spravidla preto, lebo v týchto orgánoch sa hromadí ortuť, dioxíny a iné látky, v prostredí ktorých sa vírusu darí. 

Ďaľším tajomstvom EBV je jeho dobrý kamarát a tým je baktéria Streptococcus. V takomto prípade sa telo musí popasovať s kombináciou vírus+baktéria, ktorá dokáže dokonale zmiasť imunitný systém a spôsobovať množstvo iných ťažkostí. Je to prvoradý spolufaktor EBV. 

V priebehu tohto štádia sa baktéria Streptococcus presúva v tele, kde môže spôsobiť zápal v hrdle alebo infikovať nosnú alebo ústnu dutinu, tiež môže zísť nižšie, kde môže zapríčiniť infekciu močových ciest, pošvy, obličiek alebo močového mechúra. 


3. štádium EBV

Po uhniezdení vírusu v niektorom z orgánov vie lekár z krvných testov zistiť protilátky na prítomnosť EBV, čo si štandardne vysvetlí ako prekonanú infekciu, keď bol EBV vo fáze mononukleózy. Lekár ale nezistí, že EBV v krvi prítomný je naďalej aktívny. To je jeden z najväčších omylov medicíny, pretože takto vírus uniká pozornosti aj napriek tomu, že vírus je stále nažive a prejavuje sa v podobe iných symptómov, ale vyšetrenia ho neodhalia. (Prístroj Fscan vie zamerať prítomnosť EBV, momentálne je dostupných 7 známych a presných DNA frekvencií, čo síce nieje veľa ale stále viac ako 1 kmeň známy lekárom). Pokiaľ sa vírus schová v niektorom z orgánov, imunitný systém vyhodnotí, že nepriateľ bol zničený a po čase sa vráti do normálu, mononukleóza odznela a lekár vyhlási, že človek je zdravý. Bohužiaľ, EBV je len na začiatku svojej "nekonečnej" cesty organizmom. V prípade nakazenia bežným kmeňom vírusu, ten môže v tele prebývať aj desaťročia bez toha aby ste o tom vedeli. V prípade agresívnej formy vírusu, môže EBV spôsobiť vážne problémy už vo fáze zahniezďovania sa. Vírus sa môže hlboko zavŕtať do pečene alebo sleziny a spôsobí ich zápal alebo zväčšenie.  

Vírus produkuje tri typy toxínov:

- EBV vylučuje toxickú odpadovú hmotu, čím je vírus rozmnoženejší, tým viac hmoty vzniká, následne táto hmota môže byť identifikovaná ako spirochéty, ktoré môžu klamlivo ovplyvniť výsledky testov na boreliózu, čo môže viesť k nesprávnej diagnostike lymskej boreliózy

- vírus má 6 týždňový cyklus života, takže čím viac buniek vírusu v tele zahynie, táto mŕtva hmota poškodzuje organizmus a toto poškodenie sa môže prejavovať zvýšenou únavou

- jedovaté látky ktoré v týchto 2 prípadoch vznikajú uvoľňujú neurotoxín, ktorý narúša funkciu nervov a mätie imunitný systém. Uvoľnený neurotoxín bráni imunite aby sa dokázala úspešne zamerať na vírus a zaútočiť naň (3.-4.štádium EBV)

Príznaky zahniezdenia agresívneho typu EBV:

- spomalená funkcia pečene

- hepatitída C

- znížená tvorba kys. chlorovodíkovej v žalúdku, čím vzniká hnitie v črevách, nadúvanie alebo zápcha

- potravinová intolerancia 

Vírus čaká na svoju šancu v tele a keď sa chystá vyraziť do boja, začne produkovať neurotoxín, ktorý ešte viac zaťaží organizmus. Všetky tieto jedovaté látky nakoniec naštartujú imunitný systém a zároveň ho poriadne mätú, pretože ten nemá vedomosť, odkiaľ sa tie toxíny berú - napr. LUPUS.

Hypotyreóza a iné ochorenia štítnej žľazy

3. štádium ochorenia EBV, vírus vyráža na cestu do štítnej žľazy. Ochorenia štítnej žľazy môže spôsobovať aj rádioaktívne žiarenie ale v 95% prípadov sa jedná o EBV, rovnako ako pri rakovine štítnej žľazy, Gravesovej-Basedowovej chorobe a iných. Povie sa, že organizmus útočí na vlastnú štítnu žľazu, ale tento názor vychádza z chybných informácií. Pravdou je, že EBV útočí na štítnu žľazu, nie vlastný imunitný systém.  Keď sa EBV ocitne v štítnej žľaze, tak sa zavŕta do tkaniva kde vnikne ako vrták, hlbšie do štítnej žľazy, pričom zabíja bunky žľazy a zároveň vytvára jazvy, ktoré sú skrytou príčino hypotyreózy mnohých žien. Imunitný systém spôsobí zápal, pomocou ktorého sa snaží zasiahnuť, ale mätú ho neurotoxíny produkované EBV, kvôli ktorým ho imunita nedokáže rozpoznať a následne zničiť. Štítna žľaza sa ale vie uzdraviť sama, pokiaľ dostane podporu akú potrebuje. V krajnom prípade sa imunitný systém snaží oddeliť vírus vápnikom, čím vznikajú v žľaze uzlinky. To však EBV neublíži hlavne preto, že väčšina jeho buniek tomu unikne a tie čo neuniknú, ostanú živé a urobia si z vápnikového uzáveru pohodlný domov, vyčerpávajú štítnu žľazu a môžu sa zmeniť na cystu. V prípade, že organizmus neprijíma dosť vápnika, tak ho tieto útoky môžu vyčerpať až dohnať k vzniku osteoporózy. Niektoré najagresívnejšie formy vírusu môžu spôsobovať rakovinu štítnej žľazy. 


EBV napáda štítnu žľazu so strategických dôvodov - snaží sa zmiasť a zaťažiť endokrinný systém, čím spôsobí zvýšenú aktivitu nadoobličiek a následnú nadprodukciu adrenalínu, ktorý pôsobí ako potrava pre samotný vírus. Vďaka tomu vírus naberá na sile a začína sa sústrediť na svoj jediný a hlavný cieľ a tým je nervový systém. 

4.štádium EBV - útok na CNS

V normálnom prípade by imunita nikdy niečo podobné nedovolila ale EBV ju dokonale vyradil z boja počas 3.štádia a vo 4.štádiu, ak utŕžite nejakú psychickú alebo fyzickú traumu, to následne využije a začne spôsobovať celý rad podivných symptómov ako sú búšenie srdca, cez bolesti celého tela až po bolesti nervov. Typickou reakciou je pocit, "akoby vás prešiel vlak". Lekárske vyšetrenia neodhalia nijaký problém, takže vám nepovedia, že vírus spôsobil zápal nervov. 4.štádium EBV je hlavnou príčinou chorôb s ktorými si medicína nevie poradiť. V tomto štádiu EBV obsadí poškodené nervy skôr ako sa na ne zameria imunitný systém. Ak sa mu to podarí, tak aj malý zápal v určitej oblasti môže pretrvávať celé roky. Dôsledkom tohto sa môžu vyskytnúť bolesti svalov a kĺbov, zvýšená bolestivosť citlivých miest na tele, bolesti chrbta, mravenčenie v rukách, karpálny tunel, migrény, závraty, únava, nespavosť, zahmlené videnie, nočné potenie - čím býva pacientom diagnostikovaná fibromylagia, chronický únavový syndróm, reumatoidná artritída. V takýchto prípadoch pacienti dostávajú nevhodnú liečbu, ktorá skutočnému vinníkovi neublíži, lebo za nimi stojí 4.štádium EBV. 

Jedným z najväčších omylov všetkých čias je zámena príznakov nákazy EBV u žien s perimenopauzou alebo menopauzou. Problémy, ako návaly tepla, nočné potenie, búšenie srdca, závraty, depresia, vypadávanie vlasov a úzkosť boli a často sú mylne interpretované ako hormonálne zmeny, čo spustilo katastrofálnu vlnu hormonálnej substitučnej terapie. 

Chronický únavový syndróm - EBV systematicky zaťažuje telo pacienta neurotoxínom, ktorý spôsobuje zápal CNS, v dôsledku čoho sa následne vyčerpajú nadobličky, tráviaci systém a človek má pocit, že mu úplne dochádza energia. 

Fibromyalgia - EBV spôsobuje zápal CNS a nervov v celom tele, čo sa prejavuje pretrvávajúcimi bolesťami, citlivosťou na dotyk, silnou únavou a množstvom iných problémov.

Hučanie v ušiach (tinitus) - obvykle ho spôsobuje EBV usadený v nervovom kanáliku vnútorného ucha, labyrinte. Zvonenie vzniká v dôsledku vírusového zápalu a vibrácií v labyrinte, čo vplýva aj na vestibulokochleárny nerv. 

Závrat a Menierova choroba - lekári často pripisujú závrat a Menierovu chorobu poškodeným vápnikovým kryštálom vo vnútornom uchu. Väčšinu chronických prípadov však spôsobuje neurotoxín EBV, ktorý je príčinou zápalu bludného nervu. 

Ďaľšie symptómy

 - úzkosť, tlak a bolesti v hrudníku, kŕče v pažeráku a astma môžu byť následkom vírusového zápalu bludného nervu. 

- nespavosť, mravčenie a tŕpnutie rúk a nôh môže spôsobovať opakovaný zápal bránicového nervu, ktorý vyvoláva EBV

- búšenie srdca býva dôsledkom nahromadených toxických mŕtvych buniek vírusu EBV a vedľajších produktov v mitrálnej chlopni

*zdroj: Anthony William - Medicínske médium